27.01.2018
Před dovolenou, před svatbou sestřenice, před očkováním.. pořád se modlíte, aby vám potomek neonemocněl. Když už onemocní, modlíte se, aby to nechytil ten druhý, popřípadě manžel či pes. Že byste mohla být taky nemocná vás ani nenapadne. Ve snaze udržet svou rodinu co nejdál od virů, rozpalujete odšťavňovač do rudé barvy, mixujete utrejchy ze všech možných plodů, a kdyby to šlo, tak i ze šišek. Pokud vás náhodou začne pálit v krku, dáte si panáka Vincentky a jedete dál.
Když váš brouček dostane první rýmu, setkává se rodinné konsilium, které počítá frekvenci kýchnutí za hodinu, matka okamžitě zasedá k webu s modrým plnokrevníkem v názvu a zjišťuje, jak tuto týdenní tragédii řešit. Matky zkušenářky se jen usmívají a vědí, že jeden holub jaro nedělá.
S příchodem podzimu totiž nezačíná jen topná sezóna, ale zároveň i doba nudlí, za které by se leckterý italský výrobce těstovin nemusel stydět. S počtem odchozených dní do školky úměrně stoupá riziko lapení bacilu. Takže zatímco předvánoční nákupy jedou celý prosinec, lékárny zažívají žně už od října. Postupně pak absolvujete několik návštěv ORL, dětských pohotovostí, kde při pohledu na vás lékař zapochybuje, kdo je tady pacient a kdo doprovod. V únoru média hlásí zaručeně čerstvou zprávu, že se blíží chřipková epidemie. Zkuste říct matkám něco, co by nevěděly. Hlášení ze školky, že se objevily vši, vás už nechá naprosto chladnou. Zdárně překonáte všechny virózy střihnuté případnou pátou nemocí a těšíte se na léto, kdy snad hrozí jen průjem a úpal.
Kamarádka v zoufalství nabádala své dítě, ať si dá novoroční předsevzetí, že už bude zdravé. Možná i kdesi v nitru uvažovala, že ho to nechá podepsat. A dost možná i vlastní krví. Pokus nevyšel. Na Tři krále už seděli na ORL.